Mindvégig teltház, színházi és költészeti kuriózumok sora, közel egy hétig egymást érő előadások – véget ért a 12. Kaleidoszkóp nemzetközi VersFesztivál Pécsett. A fődíjat többek között a nyíregyháziak és a vajdaságiak vihették haza, különdíjat kapott a Kávészünet együttes.
A zsűri rövid szakmai értékelése után, ünnepélyes GálaEst keretében adta át Lutter Imre fesztiváligazgató, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke a 12. Kaleidoszkóp VersFesztivál díjait.
Versfilm kategóriában Kaleidoszkóp-díjat kapott a Jónás Tamás versére forgatott, Tető alatt című alkotásáért Kémenes Bernadett. Verszene kategóriában a vajdasági Aphonia együttes végzett az élen. A versszínházi előadások hivatásos társulatai közül az Olt Tamás rendezte A lélek hossza című Radnóti-előadásért a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház kapta a Kaleidoszkóp-díjat és a vele járó 1 millió forint értékű promóciós megjelenést, mellette a Kettős Tü
kör Társulat, Varga Kata színművész félmillió forintos kommunikációs díjjal távozott. A nem hivatásos versszínházi produkciók között Bánffy Györgyre emlékező Kazinczy-estjéért egy képzőművészeti alkotással együtt Orbán Júlia vihette haza a győztesnek járó szobrot. Vers- és prózamondásban Horváth Marin végzett az élen.
A zsűri tagjai között foglalt helyet Szűcs Katalin Ágnes Jászai-díjas dramaturg, színikritikus, a Criticai Lapok főszerkesztője, Kiss László Radnóti-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Wiegmann Alfréd Nívó-díjas rendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője, Turczi István József Attila-díjas költő, író, Lakner Tamás és Fenyvesi Béla előadóművészek, a Szélkiáltó együttes tagjai és Zakariás Máté, a Janus Egyetemi Színház színésze.
A fesztiválzáró esten az ítészek hangsúlyozták, hogy a tévhittel ellentétben a versek sokak körében hódítanak, ezt bizonyítja az is, hogy a VersFesztiválra öt ország mintegy 40 különböző versszínházi alkotást mutatott be, amelynek közel egyharmada ősbemutató vagy kifejezetten a fesztiválra készült egyszeri produkció volt.
Minősítések:
Bronz minősítést és 20ezer forint értékű könyvcsomagot kapott:
a Fekete rúzs és … című Faludy-előadásáért a Holdvilág Kamaraszínház!
Ezüst minősítést és 30ezer forint értékű könyvcsomagot kapott:
Tasnádi István Magyar zombi című előadásáért: az Escargo Hajója AlterNaív pécsi társulata!
Arany minősítést és Szennik György 60ezer forint értékű rézkarcát kapta:
Valahol mélyen című Kiss Judit Ágnes műhelyprodukciójáért, Nagy-Molnár Eszter és Nagy Gyula!
A 12. Kaleidoszkóp nemzetközi VersFesztiválon versfilmes alkotások kategóriájában különdíjat kapott „Bennem énekel” című rövidfilmjéért: Besenyei Zsuzsanna, és „04.11.” című alkotásáért: Szkok István.
A vers- és világzenék között különdíjat kapott a Csillag születik tehetségkutató műsorban megismert Kávészünet együttes, és Pécsi Marcell előadó.
Versszínház kategóriában jutalomban részesült Weöres Sándor-estjéért a zalaegerszegi Bakony Alexa és Benkő Claudia. Reménység díjat kapott Tarts ki lélek! című estjéért – Szarka Ákos és a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesülete. Humanitás díjat adományozott a zsűri a Tárt kapu Színháznak és vezetőjének, Balkay Lászlónak. Színpadi jelenlétéért vehetett át különdíjat az Erőltetett menet című Radnóti estben nyújtott alakításáért a Holdvilág Kamaraszínház színésze, Petyi János, valamint az Escargo Hajója AjterNaív csoport tagja, Bagossy László.
Különdíjat kapott még versszínház kategóriában Rékai Nándor színművész, a vajdasági Életjel irodalmi élőújság Csáth Géza Köre, az Apolló Kulturális Egyesület A-Team csapata, Torma Mária Magiszter Versmondó, és a Szatmárnémeti Északi Színház tagja, Laczkó Tekla.
Klasszikus és kortárs versmondásban reménység-díjat adott a zsűri Bomba Somának és Csizmazia Dórának. Bella István emlékére Kortársalgó-díjat vehetett át Erdősiné Martényi Melitta. Különdíjban részesült Dobos János Tamás, Salamon Klára, Bába Ildikó, Maklári Brigitta és Császár-Bíró Lilla.
Részletek és online visszanézhető előadások: a www.versfesztival.hu oldalon!