Hírek

Varró Dani Maszat hegyei

Published on

Az egész családnak szóló változat készült a Pesti Színház számára Varró Dániel és Teslár Ákos Túl a Maszat-hegyen című verses meséjéből, melyet Presser Gábor zenéjével szombaton mutat be a teátrum.

Mint Néder Panni rendező az MTI-nek elmondta, a Vígszínház játszóhelyeként működő Pesti Színház produkciója jelentősen különbözik a történet eddigi színpadi feldolgozásaitól. “Igyekeztünk a könyvhöz visszatérni, de nem teljesen a könyv formájában, (…) egy félig felnőtt vagy családi előadást létrehozni” – árulta el.
A korábbi színrevitelekhez képest a produkcióba számos új jelenet került, de a Pesti Színház színpadán új alakok is feltűnnek a könyvből, például Szösz néne. Néder Panni beszámolója szerint a friss verzió elkészítése igazi csapatmunka volt a szerzőkkel, a zeneszerzővel és a dramaturgokkal, így végül egy teljesen új darab jött létre.
A fiatal rendezőnek az októberben bemutatott Kalocsa után a Túl a Maszat-hegyen a második rendezése a Vígszínházban. Mint elárulta, munkájában a teátrumot vezető Eszenyi Enikő is segítette, aki szívesen adott tanácsot, leginkább a tömegjelenetekkel és a zenés műfaj sajátosságaival kapcsolatban. Presser Gábor is sokat segített, folyamatosan jelen volt a próbákon – fűzte hozzá -, így a munkafolyamat során a dalok is folyamatosan alakultak.
Néder Panni elmondta, a történet két főszereplője, Maszat Janka és Muhi Andris harmadikba járnak, így az őket életre keltő Kovács Patríciának és Molnár Áronnak gyerekeket kell megformálnia. “A szereplők gyerekkori önmagából építettük, de kikötöttem nekik, hogy lenyakazom őket, ha kisgyerekeket próbálnak meg eljátszani a színpadon. Inkább gyerekkori sajátosságokat vagy élményeket igyekeztünk felidézni, de semmiképpen sem szeretném, hogy gügyögjenek, és visszamenjenek kilenc évesbe. Itt Kovács Patríciát és Molnár Áront látjuk, akik a szerepük szerint gyerekek, de igazából ők felnőtt színészek. Én ebben nem akarok senkit becsapni” – hangsúlyozta a rendező.
Mint hozzátette, a szövegkönyv bővelkedik irodalmi utalásokban és felnőtt poénokban, ezért az előadás igazán 9-10 éven felül “fogyasztható”. A próbafolyamat vége felé az alkotók gyerekeket is meghívtak a nézőtérre, így kiderült, hogy az óvodások több részt még nem értenek, az anyukákat viszont gyakran jobban lekötötték a látottak. “Olyan jó arányban vannak elhelyezve a felnőtt, a gyerek-, illetve a középúton lévő poénok, hogy bizonyos kor fölött az előadás az egész családnak szól” – hangsúlyozta Néder Panni.
Varró Dániel, Teslár Ákos és Presser Gábor zenés-verses mesejátékában Molnár Áron és Kovács Patrícia mellett Józan Lászlót, Borbiczki Ferencet, Hegyi Barbarát, Pápai Erikát, Halász Juditot, Kútvölgyi Erzsébetet, Gyuriska Jánost, Csőre Gábort, Juhász Istvánt, Tarr Juditot, Tasnádi Bencét, valamint Rétfalvi Tamást láthatja a közönség. Az előadás díszletét Árvai György, a jelmezeket Balog Zsófi tervezte; a koreográfus Fejes Kitty, a karmester Szabó Mónika.

A mű megjelent a CD formájában is.

 

Exit mobile version