Ha kíváncsi rá, hogy lesz egész estés táncszínházi előadás Arany balladáiból, hogyan néz ki kilenc karakter egy személyben Rejtő Jenő bőrébe bújva, milyen Kovács Ákos, amikor nem énekel, hanem verset mond, vagy ha csak szereti Bálint András versmondását, akkor biztosan jól érzi majd magát a 17. Kaleidoszkóp VersFesztiválon.
Zene, tánc, színház, film, versmondás, interaktív kiállítás – minden, aminek költészeti alkotás az alapja, ott lesz a VersFesztiválon, ettől lesz olyan sokszínű a program, mint a Kaleidoszkóp. A Váci Dunakanyar Színháznovember 23-tól 26-ig másodjára ad otthont Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléjének, ahol a Magyar Versmondók Egyesülete révén számos kuriózum, hazai és határon túli produkció helyet kap.
November 23-án rögtön egy különleges előadással nyit a VersFesztivál: Kovács Ákos Kossuth-díjas énekes szubjektív hangvételű előadásban mondja el Arany János balladáit. A Soproni Petőfi Színház Arany Buda halála című zenés, óriásbábos előadását hozza el a fővárosi és Vác-környéki közönségnek. A Fitos Dezső Társulat és a Szentendre TáncegyüttesIrgalomcímmel elementáris erejű jelmezes táncjátékot ad elő ifj. Csoóri Sándor zenéjére, Arany János balladáira építve.
A Vígszínház művésze, Lázár Balázs Tallián Mariannal közösen idézi Arany János humorát, Bálint András a Radnóti Színházban bemutatott önálló estjének felújított változatával lép fel, és egész estés kabaré hozz vissza az orfeum világának hangulatát a Nyugat kabaré című verszenei, illetve a Nemzeti Színház Szájon lőtt tigris című fergeteges komédiájával, amelyben Olt Tamás színművész Rejtő Jenő életének és figuráinak kilenc karakterét idézi színpadra.
A családi programok között van a felvidéki Csavar Színház, Gál Tamás és Mester László interaktív játékos produkciója, A nagyidai cigányok, a Vajdasági Magyar Versmondók EgyesületeToldiból alkotott performansz előadása, a Petőfi Irodalmi Múzeum 200-as Arany-busza, amely különleges látványvilággal, életre kelő versek, képek, relikviamásolatok, hang- és filmfelvételek segítségével november 25-én és 26-án várja az Arany János életműre kíváncsi látogatókat, és számos versfilm, amelyek között etűd, kisjátékfilm és videoklip szórakoztatja majd a nagyérdeműt. A filmek között olyan alkotók vannak, mint Zámbori Soma és Molnár Gyöngyi színművészek.
Két szerző, Farkas Wellmann Endre és Marcsák Gergely, A római disznó monológja címmel mutatja be irodalmi pódiumműsorát, ahol korunk még koncentráltabb, töményebb, epésebb kritikáját képesek adni. A walesi bárdok a Nemes Nagy Ágnes Szakgimnázium csoportja révén kerül színpadra, az Egyetemisták Miskolci Amatőr Színjátszó Köre és a Komiszak Diákszínpad szerkesztett irodalmi műsort ad elő, míg Ady Endre életét Kurucz Ádám Konrád Latinovits-díjas versmondó mutatja be Büszke voltam a magyarra című önálló estjében.
A Magyar Versmondók Egyesülete a fesztivál minden napjára jutó versmondások, balladamondások és verszenei koncertek révén is igényes szórakozást kínál. A produkciók többsége a versenyprogram része, amelynek zsűrijébenRegős János rendező, POSZT-válogató zsűritag, a Magyar Szín-Játékos Szövetség elnöke, Szűcs Katalin Ágnes Jászai Mari-díjas dramaturg, színikritikus, a Criticai Lapok alapító-főszerkesztője, Kiss László Radnóti- és Csokonai-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Bakos-Kiss Gábor Nívó-díjas színművész, a Nemzeti Színház társulati tagja, Huzella Péter Kossuth-díjas zeneszerző-előadóművész, Wiegmann Alfréd Radnóti-díjas rendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője, Takács Bence Ervin Kazinczy-érmes előadóművész, az MTVA műsorvezetője és Kis Domonkos Márk színművész, a Váci Dunakanyar Színház igazgatója foglal helyet.
A Kaleidoszkóp VersFesztivál elsődleges célja a vers megnyilvánulási formáinak felkutatása és bemutatása mellett a hivatásos és az amatőr előadók, társulatok és alkotók közös színházi fesztiváljának megteremtése. A fesztivál állandó fővédnöke Buda Ferenc Kossuth-díjas költő, védnöke Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, igazgatója Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke, házigazdája Kis Domonkos Márk színművész, a Váci Dunakanyar Színház igazgatója.
A programok mindegyike nyitott, november 23-tól 26-ig várják a közönséget a Váci Dunakanyar Színházban. További információ a programokról: www.versfesztival.hu