Színháztörténeti konferencia zárta – kiemelt érdeklődés mellett – az idén 80. jubileumát ünneplő Szegedi Szabadtéri Játékok nyitó előadásához, Az ember tragédiájához kapcsolódó, hetek óta tartó szakmai programsorozatot Szegeden. Neves elméleti szakemberek, színháztörténészek idézték fel a szegedi előadások történetét és vetítették előre a nyáron színpadra kerülő Vidnyánszky-rendezést.
Kitüntetett szerepe van az idei, 80. jubileumi évadban Az ember tragédiájának a Szegedi Szabadtéri Játékokon. Az ünnepi nyitóelőadás Vidnyánszky Attila „szélesvásznú” rendezésében kerül színpadra július 1-jén és 2-án. Bátyai Edina, a szabadtéri igazgatója úgy fogalmazott: a magyar színházi élet ünnepévé kívánják tenni az előadást, mely fontos hagyományt képvisel, „csúcstartó” a szabadtérin: az elmúlt évtizedekben 16 évad során 61 előadásban láthatták a nézők.
A fesztivál menedzsmentje éppen ezért számos kísérőprogrammal – beszélgetésekkel, kiállításokkal, pályázatokkal – igyekszik kiemelni a 2011-es szegedi Tragédia, valamint az elmúlt korok dóm téri Madách-értelmezéseinek jelentőségét. Heteken keresztül színháztörténészekkel, rendezőkkel, elméleti szakemberekkel emlékeztek tudományos igénnyel a Tragédia bőséges szegedi történetére.
A múltidéző háttérbeszélgetéseket ma színháztörténeti konferencia zárta, olyan neves előadókkal mint Koltai Tamás színikritikus, Bene Kálmán, a Madách Irodalmi Társaság Dél-alföldi Régiójának elnöke, Nikolényi István, a Szegedi Szabadtéri Játékok egykori igazgatója vagy éppen Sándor János színházi rendező és szakíró. A kiemelt érdeklődés és a programon megjelentek elismerő figyelme is egyértelművé tette azt, hogy a közönség izgatottan és méltó ünnepi hangulatban várja a nyári előadást.
Az ember tragédiájához kapcsolódó további programok részleteiről és a készülő Vidnyánszky-előadás érdekességeiről a szegediszabadteri.hu és reok.hu oldalakon olvashatnak az érdeklődők. A programsorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.