Kilencedik alkalommal kezdődik nemzetiségi színházi kollokvium pénteken Gyergyószentmiklóson, kisebbségi színházak részvételével és szakmai tanácskozásokkal.
A megnyitót követően Georg Büchner Leonce és Léna című, a nagyváradi Szigligeti Színház feldolgozásában színre vitt darabjával kezdődik a 9. Nemzetiségi Színházi Kollokvium.
A szeptember 30-tól október 9-ig tartó színházi szakmai eseményen a székelyföldi város Figura Stúdió Színháza több mint hatszáz színészt és színházi szakembert lát vendégül.
“A délutáni és esti előadásokat követően másnap délelőtt szakmai beszélgetésekre kerül sor, de lesz workshop, koncert, könyvbemutató és állandó könyvvásár is” – nyilatkozta a Krónika című kolozsvári napilapnak Béres László, a Figura Stúdió Színház igazgatója, hozzátéve, hogy az eddigi hagyományokhoz igazodva igyekeznek fesztiváljelleget adni a kollokviumnak.
A résztvevő társulatok összemérik tudásukat a tíz nap alatt. A versenyben 23 előadást láthatnak a színházkedvelők, 11 erdélyi magyar színház, illetve két német és egy zsidó társulat, valamint a szarvasi szlovák színház előadásában.
A kollokvium az idén nyit első ízben a külföldön tevékenykedő nemzetiségi színházak irányában, meghívva a seregszemlére a szarvasi Cervinus Teatrum szlovák színházat, valamint a Cinka Panna cigánytársulatot.
Az idei kollokvium másik újdonsága lesz az a kerekasztal-beszélgetés, amelyre színházigazgatókat, a magyarországi színházi szövetségek elnökeit, valamint Szőcs Géza magyar kulturális államtitkárt hívták el megvitatni a határon túli magyar színházak szövetségének létrehozásával kapcsolatos elképzeléseket.