Szerb Antal halálának 75. évfordulója alkalmából botlatókövet fognak avatni az író utolsó szabadon választott lakhelyénél, a Hűvösvölgyi út 81. szám alatt. A megemlékezést január 27-én 16 órakor tartják a ház előtt (rossz idő esetén a Hűvösvölgyi Könyvtárban).
A MAZSIKE és a Magvető Kiadó közös eseményén Havasréti József irodalomtörténész, a Szerb Antal című monográfia szerzője mond beszédet és Bálint András színművész olvas fel.
Szerb Antal 75 évvel ezelőtt, 1945. január 27-én hunyt el. Az író, irodalomtörténészt 1943-ban, majd 1944 júniusában hívták be munkaszolgálatra. Előbb Pesten dolgoztatták (ebben az időben állította össze Nemes Nagy Ágnes segítségével utolsó művét, a Száz vers című gyűjteményt). 1944 novemberében pedig Sopron mellé, előbb Fertőrákosra, majd Balfra vitték. Felesége és befolyásos ismerősei kétszer is megpróbálták megszöktetni, de ő nem akarta magára hagyni a vele együtt szenvedő barátait, Sárközi Györgyöt és Halász Gábort. Az állandó nélkülözéstől, a kemény munkától és ütlegeléstől legyengült írót 1945-ben nyilasok verték meg, ezt követően vesztette életét.
A botlatókő, amelyet most elhelyeznek egykori lakhelyénél, egy 10×10 centiméteres bronztáblára vésett név (valamint születési dátum, illetve a halálozás helye és ideje), amit az áldozat utolsó – még szabad akaratából választott – lakhelye előtt illesztenek a járdába. A holokauszt áldozatainak botlatókövekkel emléket állító művészeti projekt kitalálója, Gunter Demnig német képzőművész, a művészi projekt révén egy folyamatosan növekvő, az egyes kövek hálójából összeálló decentrális óriás „emlékmű” jön létre. A kapuk bejárata elé süllyesztett kis kövek célja, hogy rövid időre megállítsák, és emlékezésre késztessék a járókelőket.