Hírek

#Petőfi

Published on

A bicentenáriumi programsorozathoz kapcsolódva rendezte meg, hagyományteremtő szándékkal a Magyar Versmondók Egyesülete a #Petőfi elnevezésű versmondó versenyét. A rendezvény célja a megemlékezésen túl a lánglelkű költő lírájának újra felfedezése volt.

A Nemzeti Kulturális Alap és a Petőfi Kulturális Ügynökség által támogatott verseny az egész Kárpát-medencét felölelte, amelynek budapesti döntőjére a felmenő rendszerű elődöntőkön keresztül juthattak be a legjobbnak ítélt versmondók, valamennyi korosztályból. Az összesen 286 jelentkező közül így végül – a szakmai zsűritagok javaslatai alapján – 54 versmondó jutott a döntőbe, ahol a verseny kiegészítő programjaként verszenei koncert és kiállítás is várta őket, valamint a népes közönséget.

A TEMI Fővárosi Művelődési Házában megrendezett döntőre 2023. május 28-án került sor, egésznapos rendezvény keretében, ahol a különböző korosztályok képviselői egymást is megnézték, meghallgatták. Előkerültek Petőfi jól ismert versei, Az országgyűléshez, a Szeptember végén, a Dicsőséges nagyurak, a Nemzeti dal, az Egy estém otthon, a Szeget szeggel, a Föltámadott a tenger, de kevésbé ismert vagy kevesebbszer hallható költemények is: a Szerelemnek rózsafája, A székelyekhez, Az én szivem, a Péter bátya, vagy a Kérdezd, szeretlek-e című vers. A próza kategóriában versenyzők produkciói között ott voltak a János vitéz, Az apostol, A helység kalapácsa részletei éppúgy, mint önálló prózai írások és közéleti tartalmú cikkek is a szerzőtől. A zsűriben Borbély Sándor Kaleidoszkóp díjas színművész, Pataki András Jászai Mari-díjas rendező, Lutter Imre Radnóti-díjas előadóművész, Wiegmann Alfréd Csokonai-díjas rendező és Bojtos Luca operaénekes, versmondó előadóművész értékelte a szavalatokat. A verseny minden résztvevője könyvjutalmakkal és emléklappal térhetett haza, az 56 versmondó közül a legjobbak, az élő döntő első három helyezettje és különdíjasai értékes nyereményekben részesültek és meghívást kaptak a Nemzeti VERSenyre, valamint a Kaleidoszkóp VersFesztiválra. Az élő döntő résztvevőit és kísérőiket szendvicsebéddel vártuk, és a verseny után, a zsűritagok általános értékelését követően, bárki kérdezhette egyénileg is a szakembereket, hogy a továbbfejlődés érdekében szakmai tanácsokat kérjen. A lehetőséggel szinte minden versenyző élt, korra és nemre tekintet nélkül. A versenyre korosztályi megkötés és határok nélkül bárki jelentkezhetett a www.vers.hu oldalon keresztül, a jelentkezők száma nem volt korlátozva. Összesen 267 versenyző jelentkezett, a videós elődöntőt követő nagyszabású döntőn, a Fővárosi Művelődési Ház színháztermében az 56 válogatott vers- és prózamondó közül egyenlő arányban képviselték az ifjúsági és a felnőtt korosztályt.

A verseny igyekezett a hagyományos vers- és prózamondó versenyek értékei mellett a klasszikus, reformkorhoz, Petőfi Sándorhoz és kortársaihoz kapcsolódó költészet újszerű tolmácsolását is elősegíteni, a versmondás népszerűsítése és a reformkori költészet felelevenítése érdekében. A #Petőfi versenyt két, versmondás és prózamondás kategóriában rendeztük meg, két fordulóban. Elsőként minden nevező két, magyar költő versével – egy kötelezően választott Petőfi- vers és egy szabadon választott vers Petőfi kortársainak alkotásaiból – jelentkezhetett, amik közül egyet kellett az első fordulóban vágatlan videón beküldeni. Ezt a szakemberekből, művészekből álló zsűri értékelte, s juttatta tovább a legjobb előadókat az élő döntőbe. A hazai és határon túli tag-, illetve társegyesületek, intézmények aktívan részt vettek a versenyzők tájékoztatásában, mozgósításában, amely elengedhetetlen volt Petőfi-szemléletének formálását tekintve.

Exit mobile version