Az első könyves szekér négy éve indult el. Az ötletgazda Veress Márton tavaly létrehozta a Könyvszolgálat Kulturális Egyesületet, hogy a Kárpát-medence kétszáz településére olvasnivalót vigyen, és a kevésbé tehetősek egy buszjegy áráért megvehessék kedvenc könyvüket, legyen szó szépirodalomról, tankönyvekről, művészeti vagy idegennyelvű könyvről. A könyves szekér néhány nappal ezelőtt Pécsre gördült be.
Három pillére épült az elképzelésem. Először Budapesten jelentek meg a szekereink, majd következett a vidék, hogy a legvégén átlépjük a határt, és erdélyi, felvidéki, vajdasági, újvidéki, kárpátaljai területekre érjünk – mondta Veress Márton. – Pécs után megyünk tovább. Jövő tavasszal Kaposváron nyitunk, majd Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Keszthely, Szombathely, Dunaújváros, Siófok következik. A magyar határt Szatmárnémetinél léptük át. Mennyire érdekes, pont ott, ahol az utolsó magyar csapatok elhagyták Erdélyt – tette hozzá.
Az első napokban mondhatni „kifosztották” a szekeret. Volt olyan vásárló, aki nyolc könyvvel távozott. A legkeresettebb az idegennyelvű szekció. Angol, német könyveket vásárolnak, és persze szótárakat. Volt olyan külföldi egyetemista, aki német-magyar keresztszótárt keresett, és nem kis meglepetésére meg is találta. A pécsi szekérre 1200 könyv fér rá, a kiegészítő részen, kis ládákban további 800 várja gazdáját.
A szekéren a könyvek tematikusan vannak szortírozva, mint egy kis könyvtárban. A Gőgös Gúnár Gedeon, ami más helyen közel 3000 forintba kerül, itt 300-ért beszerezhető, de Szabó Magda, Márai Sándor is van a kínálatban. A könyveket adományokból, magánszemélyektől vagy nagykereskedőktől szerzik be. Ha valaki nem talál saját ízlésének megfelelőt, annak sem kell szomorkodnia, mert ha leadja megrendelését, a könyvárusok beszerzik azt.
Erdélyben három helyen vannak jelen, Szatmárnémetiben, Nagyváradon és Marosvásárhelyen. Jövőre minden erdélyi városban szeretnének ott lenni, és persze Kárpátalja, Felvidék és Újvidék sem marad ki a sorból.