Hírek

Nyolc nap a versek fogságában

Published on

Neves szakemberek, jó hangulat és műhelymunka lélekszakadásig – nagy sikerrel fejeződött be a Magyar Versmondók Egyesületének nyolc napos intenzív nyári Versművészeti Tábora Neszmélyen, ahol a színház és a versmondás mellett költészetet és írásművészetet is tanulhattak a táborozók.

Július 10-én érkeztek meg az isteni nedűről híressé vált Neszmélyre a nyári Versművészeti Tábor résztvevői. A Duna holtágán, a széltől is óvott állóhajón már az első nap megkezdődött a tábor munkája. Három szekció: a Versművészeti Szeminárium, a Színész és Előadóművész Felkészítő Műhely és az Írásművészeti Műhely vezetői, Lutter Imre előadóművész, drámapedagógus, Szennik Évi diákszínjátszó-rendező, Kiss László rendező és Turczi István író, költő, műfordító fogták össze az egyes csoportok munkáját.
Költészeti estek, színészmesterség, esztétika, írásművészet, előadóművészet, mozgástréning, hangképzés és drámajátékok – nagyvonalúan így foglalható össze a program, benne olyan szakemberekkel, mint Kinizsi Ottó és Bakos-Kiss Gábor színművészek, Kukorelly Endre költő, Wiegmann Alfréd rendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vezetője és Katona Szivi mozgástanár.
Az intenzív tréningek közepette a táborozók ellátogatnak Csokonai Vitéz Mihály múzsája, Lilla, és Petri György közeli sírjához, és megannyi művészeti estet is integráltak a képzésbe.

A Versművészeti Szemináriumba érkező középiskolás diákok, egyetemi hallgatók hangképzést, beszédtechnikát, színpadi mozgást tanulhattak, szituációs feladatokban, bizalomjátékokban, helyzetgyakorlatokban próbálhatták ki magukat, a színpadi és a pódiumi jelenlét szabályait ismerhették meg.

A Színész és Előadóművész Felkészítő Műhely azoknak szólt, akik a színházművészetet és az előadóművészetet leendő hivatásuknak tekintik. A színészmesterség mellett klasszikus és kortárs művek rendhagyó feldolgozása, egyéni versfoglalkozások, helyzetgyakorlatok, színpadi mozgás és beszédképzés folyt a műhelyben.

Az Írásművészeti Műhely célja az volt, hogy a nem professzionális írók, költők, versfaragók illetve tanulni vágyó, a mesterség fogásait elsajátítani akaró pályakezdő szerzők verstani, írástechnikai, költészet- és prózaesztétikai ismereteit bővítsék, a szemináriumi jellegű speciális feladatokat közösen és személyre szólóan megbeszéljék, értékeljék.
A színpadi megvalósítás során a résztvevők feldolgoztak és bemutattak egy improvizatív jelenetsorozatot, amely kizárólag beszédtechnikai gyakorlatokból állt, ám a kerettörténetet és a karaktereket William Shakespeare Rómeó és Júliája adta. Különböző szituációs feladatokból született és rögzített jelenetek mellett pódiumi versképeket és estrészleteket dolgoztak fel, míg az írói szekció klasszikus verseket kortársított, epigrammákat írt, nagy volumenű költemények szabad feldolgozásával gyakorolt, és versnaplót is készített.

A munkát a résztvevők egymás között is folytatják: találkoznak az októberi Kaleidoszkóp VersFesztiválon Pécsett, és jövőre újra az ihletett neszmélyi hajón.

A tábor munkájáról hangulatképeket jelenleg a facebook-on, de hamarosan a Versmondó folyóirat elektronikus változatán, a versmondo.hu oldalon is találnak az érdeklődők. A Versmondó nyomtatott változata részletes beszámoló mellett a megszületett írásokból is közöl majd.

 

Exit mobile version