Móricz Zsigmond 1924 és 1942 között írt naplóinak most megjelent első kötetét a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban mutatják be.
A Naplók 1924-1925 című munkát Móricz szerelmi és magánéleti válsága miatt kezdte írni. Cséve Anna irodalomtörténész, a Naplók szerkesztője elmondta: az első kötetből kiderül Móricz írói jellegzetessége, vagyis mindig elrejtett egy-egy szót, mondatot feleségének, Holics Jankának, később új szerelmének a naplóban, és a jelzés megjelent a közönségnek szánt írásokban is.
A szerkesztő a titkos kommunikációra példaként a Búzakalász című színdarabot említette, amelyben az író “szívem, lelkem, kicsiny kis boldogságom” sorokkal üzent, amire Simonyi Mária, a darab főszereplője a színműről nyilatkozva ugyanezeket a szavakat üzente vissza a Magyarság című újságnak. Ezek a rejtett olvasatok megnyitják Móricz szépirodalmi műveinek másként olvasását, mert minden munkájába belefűzi a szerelmes üzeneteket, legyen az tárca vagy novella.
Az első naplót azért tartják krízisnaplónak, mert Móricz életének egyik legnehezebb időszaka volt az 1924-25-ös időszak. Hirtelen szerelemre lobbant Simonyi Mária színésznő iránt – mint írta, “beütött a tűzvész!” -, emiatt felesége, Holics Janka öngyilkosság közeli állapotba került. Móricz kávéházakban, vonaton, hotelszobákban írt, a naplóírás segítségével vészelte át a magánéleti válságot. Holics Janka 1925 áprilisában öngyilkos lett, az író kétségbeesett, sőt újabb szerelmi traumák sora következett. Színésznő szerelmétől is elbúcsúzott, mert a neki írt több mint 200 levelére tüntető hallgatás volt a válasz.
Móricz Zsigmond végül mégsem adta fel, folyamatosan kereste Simonyi Máriát, felelevenítette a lebegtetett kapcsolatot, ugyanakkor érdeklődéssel fordult Magoss Olga felé, akivel intenzív levelezésbe kezdett. A feketeruhás nő című elbeszélésébe szőve mindkét nőnek üzent: Máriának, hogy “nem volt két hete feketében”, Olgának pedig: “küldöm hálásan, ez maga.” Máriának még az Est Lapokra és a Nyugatra is előfizetett, hogy a színésznő a közönségnek szánt írásokból olvashassa ki Móricz üzeneteit – sorolta a szerkesztő.
Cséve Anna hozzáfűzte, hogy a nagyon őszinte, a magával is vívódó szerelmes férfi írásait olvashatja az érdeklődő a Naplók 1924-1925 címmel most megjelent első kötetben, amelyet még négy könyv követ majd a Noran 2004 Kiadó gondozásában.