Egy nyugalmazott tanár járja Olaszországot furcsa autójával, mert szerinte az olvasás nem a kivételezettek luxusa. A nyugalmazott tanár mozgókönyvtárrá alakította háromkerekű furgonját, amit Bibliomotocarrónak, (kb. automobilizált könyvtárnak) nevezett el. A kötetekkel megpakolt kisbusszal Dél-Olaszország Basilicata régiójában hegyek és dombok között olyan eldugott kis falvakba zötyög el már 20 éve, mint San Paolo Albanese. Utóbbi községben összesen két általános iskolás gyerek él, egy testvérpár, a legközelebbi település 100 kilométerre van, de ez nem akadályozza meg La Cavát, hogy vasárnap hozzájuk is elmenjen. (A községben összesen 278-an laknak a 2017-es adatok szerint.)A könyvek nélkül a gyerekek gyakran magányosak” – magyarázza Antonio La Cava a BBC róla forgatott kisfilmjében.
“A gyerekeknek joguk van hozzá, hogy megkaphassák a könyveket, amiket szeretnének. Létfontosságú, hogy új olvasókat találjunk. Nem akartam egy olyan országban megöregedni, ahol senki sem olvas” – meséli az utazókönyvtáros, hogy miért is fogott bele a munkába. A program keretében irodalmi workshopokat is tartanak azoknak a környező településeknek az iskoláiban, ahol a lakosok száma nem éri el az ezer főt. Ezeken az előadásokon az olvasás népszerűsítése mellett arra is bátorítják a gyerekeket, hogy maguk is írjanak, vagy épp forgassanak rövidfilmeket az olvasmányélményeik alapján.
“Jó döntésnek tartom, hogy egy háromkerekű járművel fogtam neki a mobilkönyvtárazásnak. Ez a szerény és csöppet kényelmetlen közlekedési eszköz azt az érzést kelti bennem, hogy ez volt a helyes döntés.” Az apró furgonnak szimbolikus jelentést is tulajdonít a büszke sofőr:
Ez a jármű bárhova eljut, ezzel is azt az érzetet akarom erősíteni, hogy a könyvek mindenhova eljutnak.
“A mozgókönyvtár elérhető, ahogy a kultúra is.” Le szeretne számolni azzal a képpel, hogy a kultúra valami arisztokratikus dolog, ami a kevesek luxusa. Ehelyett azt mutatja meg, hogy a népé – mindenkinek szól és jöhet bárkitől.”
Itthon nem magánemberek, hanem maguk a könyvtárak szervezték meg, hogy különféle járművek, eleinte villamosok, majd buszok szállítsák a köteteket az olvasókhoz. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár 1945-ben bővítette villamoskönyvtárakkal a szolgáltatásait, ezeket 1973-ban a jóval praktikusabb buszokra cserélte. Mindössze egy évvel ezután vidéken is elindult az első könyvtárbusz. A pécsi Csorba Győző Könyvtár mobilkönyvtárai idén már 45 éve gurulnak a környéken. Hasonló buszos szolgáltatás Miskolcon és Nyíregyházán is üzemel.