Egymillió forintos fődíjjal hirdette meg a Magyar Versmondók Egyesülete a 19. Kaleidoszkóp VersFesztivál versenyprogramját, amit október 16-tól 20-ig láthatnak a nézők a Váci Dunakanyar Színházban. Versszínházi előadások, versmondás és versfilmek versenyeznek Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléjén. A nevezési határidő a versszínházi előadásoknál: június 30., versmondás és versfilmek esetében szeptember 30.
A kőszínházak, független társulatok és egyéni művészek a nem hivatásos előadóktól függetlenül versenyezek majd. A programokat verszenei koncertek is színesítik. Idén is lesznek étteremszínházi előadások, ifjúsági produkciók és performanszok is.
Hivatásos előadók és társulatok versszínházi kategóriában nevezhetnek verses nagyszínházi előadással (elbeszélő költemények, verses drámák, verset vagy balladát feldolgozó színházi előadások), előadóesttel (önálló- vagy társas pódiumi est), verses monodrámával, (lírai művek kamaraszínpadi feldolgozása), performanszokkal, költői művekre épülő mozgásszínházi előadással, emlékesttel vagy jubileumi előadással.
Versmondásban a rendszerváltoztatás irodalmához kapcsolódó közéleti költészet, Ady Endre és a Nyugat első nemzedéke, illetve Weöres Sándor és a Nyugat harmadik nemzedéke áll a középpontban.
A versfilmes alkotások között a költészet bármely tartalmi és formai jellegű audiovizuális megvalósítása lehetséges, kisjátékfilmek, hangulati klipek és etűdök, valamint dokumentarista, illetve animációs alkotások is nevezhetők.
A versenykiírások nagy művészi szabadságot engednek a művek választása és feldolgozási módja terén minden nevezőnek. A rangos Kaleidoszkóp-díj mellett komoly pénzdíjakat zsebelhetnek be a legjobb produkcók: a nem hivatásos előadók esetében versmondás és versfilm kategóriában is 100.000 Ft, hivatásos előadóknál versmondás és versfilm kategóriában 200.000 Ft, a versszínházi előadásoknál egyéni előadó esetén 300.000 Ft, társulat esetén 1.000.000 Ft a fődíj!
A Kaleidoszkóp VersFesztivál Közép-Európa legnagyobb pódiumművészeti seregszemléje, amelynek elsődleges célja a vers megnyilvánulási formáinak felkutatása és bemutatása mellett a hivatásos és az amatőr előadók, társulatok és alkotók közös színházi fesztiváljának megteremtése. A fesztivál fővédnöke hosszú ideje Buda Ferenc Kossuth-díjas költő, alapító-fesztiváligazgatója Lutter ImreRadnóti-díjas előadóművész, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke, házigazdája Kis Domonkos Márk, a Váci Dunakanyar Színház igazgatója.