Neves előadók, többek között Halász Judit, Agócs Gergely és Lutter Imre mellett Rétvári Bence, az EMMI parlamenti államtitkára is részt vesz a Magyar Versmondók Egyesülete által a Hagyományok Háza megbízásából rendezett egész napos mesekonferencián, amit május 31-én, pénteken tartanak a TEMI Fővárosi Művelődési Házában.
Egy nappal később ugyanitt országos vers-, mese- és balladamondó gála lesz. Mindkét rendezvény ingyenesen látogatható, közművelődési szakembereket és a mesék iránt érdeklődő közönséget egyaránt várják a szervezők.
„A mesék szerepe és jelentősége a magyar populáris kultúrában” címűkonferencia célja,hogy a hagyományos magyar népmesekincs 21. századi társadalmi igényekhez igazított felhasználási területeit megismertesse, illetve a kultúra egészében a népmesék és a műmesék jelentőségét megvilágítsa.
Az ismert és elismert előadók között szerepel többek között Halász Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, énekes, Dr. Agócs Gergely néprajzkutató, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, Kiss László Radnóti-, Csokonai- és Bessenyei-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke, Nemes-Jakab Éva múzeumpedagógus, a Mesemúzeum munkatársa és Tóth Gábor szociológus, néprajzkutató.
Szó esik majd a magyar szövegfolklórról a táncházmozgalomban, a népmese és a műmese szerepéről az ifjúság nevelésében, a témák között szerepel, hogy gluténmentes-e a hamuban sült pogácsa, a Mesemúzeum lehetséges válaszairól a 21. századi gyermekek szükségleteire, de a népmesék társadalmi szerepe és jelentősége, valamint a mesék művészi feldolgozása, illetve a meseszó, énekszó hatása a gyerekekre ugyancsak téma lesz.
A Magyar Versmondók Egyesülete és a Csavar Színház bemutatja a Buták versenye című népmeseszínházi előadást, Kiss Szilvia és Gál Tamás Jászai Mari-díjas színművésszel, Zánki-Tóth Enikő, Ki viszi át a Szerelmet?-díjjal kitüntetett gyöngyfűző és kézműves népi iparművész, valamint Erdei Anita kézműves, andragógus pedig autentikus kézműves fogásokat mutat be.
A rendezvényen részt vesz és előadást tart “A népmese, mint a nemzeti és az európai kultúra része” címmel Dr. Rétvári Bence, az EMMI miniszterhelyettese, és tájékoztatót tart az EFOP-3.3.4-17 „A népmese anyanyelvi kompetenciafejlesztő szerepének erősítése az informális és non-formális tanulásban” pályázat megvalósításáról Jobbágy Csaba, az EMMI Európai Uniós Fejlesztések Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárságának osztályvezetője. A rendezvényen bemutatkozik az ország 14 NépmesePontja is. A konferencia moderátora: Dr. Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke, Wlassics- és Radnóti-díjas előadóművész, drámapedagógus. A rendezvény európai uniós forrásból valósul meg a Hagyományok Háza „Otthonról haza – kulturális kapcsolatok erősítése a Kárpát-medencében” című projektje keretében.
Június 1-jén, szombaton a Regösök húrján… vers- és prózamondó, valamint a Táltos Világ népmese- és balladamondó, és a Fehérlófia – Magyar képmesék című videóverseny országos gálájának ad helyet az FMH, ahová gyerekek és felnőttek egyaránt érkeznek. A közel száz előadó mindegyike korábbi területi fordulókról, válogató versenyekről jutott tovább a döntőt jelentő gálára. A mesék, balladák, versek és videók előadói, alkotói arany, ezüst és bronz minősítést kapnak.
A mesékben a gyermekek anyanyelvén megfogalmazódott történetek olyan tapasztalatgyűjtemény részei, melyek megőrzése és továbbadása a következő generációk számára is hasznos, mind kulturális, mind erkölcsi értelemben. A hazánkban a 2018 őszétől működő 14 NépmesePont tevékenysége e célok megvalósítása érdekében indult el. A NépmesePontok a Kárpát-medencei népek egyetemes és nemzetiségi folklórtudásával kívánják megismertetni a társadalom minden generációját, kiemelten a gyermekeket és fiatal felnőtteket, a 21. századi igényeknek és elvárásoknak is megfelelve. A konferencia lehetőséget biztosít a résztvevők számára a jó tapasztalatok megismerésére és megosztására, a versenyek pedig képet adnak a különböző területek gazdag nép- és műköltészeti remekeiről, s azok művészi tolmácsolásáról.
A rendezvények nyilvánosak, ingyenesek, csak jelezni kell az érdeklődők részvételi szándékát a nepmesepont@gmail.com címen 2019. május 29-én, szerdán 14:00 óráig.
A MESEKONFERENCIA RÉSZLETES PROGRAMJA:
A mesék szerepe és jelentősége a magyar populáris kultúrában
A konferencia időpontja és helyszíne:
2019. május 31. (péntek)
TEMI Fővárosi Művelődési Háza (1119 Budapest, Fehérvári út 47.)
8:00 regisztráció
9:00 Népmesemondás
Dunca-Stadler Márk Zoltán a Regösök húrján… vers- és prózamondó verseny területi győztese
9:05 A magyar szövegfolklór a táncházmozgalomban
Dr.Agócs Gergely néprajzkutató, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa
9:20 Megnyitó – a népmese, műmese szerepe az ifjúság nevelésében
Kiss László Radnóti-, Csokonai- és Bessenyei-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke
9:35 Összefoglaló moodfilm a NépmesePontokról
9:40 Gluténmentes-e a hamuban sült pogácsa? Avagy a Mesemúzeum lehetséges válaszai a 21. századi gyermekek szükségleteire
Nemes-Jakab Éva múzeumpedagógus, a Mesemúzeum munkatársa
9:55 A népmesék társadalmi szerepe és jelentősége
Tóth Gábor szociológus, néprajzkutató
10:10 A népmesék életre keltése és művészi feldolgozása
Jankovics Marcell Kossuth- és Balázs Béla-díjas rajzfilmrendező, grafikus, könyvillusztrátor, kultúrtörténész, író
10:30 kávészünet
10:50 Meseszó, énekszó – a mese hatása a gyerekekre egykor és ma
Halász Judit Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, énekes, Érdemes Művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja
11:15 A népmese, mint a nemzeti és az európai kultúra része
Dr.Rétvári Bence miniszterhelyettes, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára
11:30 A pályázat megvalósításáról programirányítói szemmel
Jobbágy Csaba osztályvezető, Emberi Erőforrások Minisztériuma Európai Uniós Fejlesztések Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárság
12:00 ebédszünet
12:40 Kézműves foglalkozás: A nemez sokrétű felhasználási lehetősége játékosan
Zánki-Tóth Enikő, Ki viszi át a Szerelmet?-díjjal kitüntetett gyöngyfűző és kézműves népi iparművész,
valamint Erdei Anita kézműves, andragógus
13:15 A Magyar Versmondók Egyesülete és a Csavar Színház bemutatja: Buták versenye
népmeseszínházi előadás, játsszák: Gál Tamás Jászai Mari-díjas színművész és Kiss Szilvia színművész
14:15 A NépmesePontok bemutatkozásaiI.
10-12 perces prezentációk
15:45 kávészünet
16:00 A NépmesePontok bemutatkozásai II. 10-12 perces prezentációk
18:00 tervezett befejezés
Moderátor: Dr.Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke,
Wlassics- és Radnóti-díjas előadóművész, drámapedagógus
Várjuk minden érdeklődő részvételével kapcsolatos visszajelzését a nepmesepont@gmail.com e-mail címen.