Várhatóan mintegy 300 új kötettel, 350 programmal, félezer anyaországi és határon túli magyar, illetve több mint 60 külföldi szerzővel várja a látogatókat április 19. és 22. között a Millenárison a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, amelynek idei díszvendége Claudio Magris olasz író és az északi országok lesznek.
Az úgynevezett északi országok csoportnév Dánia, Svédország, Norvégia, Izland, Finnország, valamint az autonóm Feröer-, Aland-szigetek és Grönland közös díszvendégségét fogja össze; a régió reprezentatív északi standdal is bemutatkozik a könyvfesztiválon – közölte a rendezvénysorozat csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a Dán Kulturális Intézet igazgatója.
Hanne Tornoe elmondása szerint a könyvfesztiválra több mint húsz északi szerző érkezik, többek között a svéd Hakan Nesser, a norvég Jostein Gaarder és Tina Amodt, a dán Janne Teller és a finn Leena Lehtolainen. Számos kísérőrendezvény is bemutatja majd a régió sokszínű kultúráját: a Millenárison fellép egy grönlandi hagyományőrző kórus, és Karen Blixen-kiállítás nyílik, míg a Petőfi Irodalmi Múzeumban August Strindberg-tárlatot láthatnak az érdeklődők, de lesznek északi programok például a Titanic Filmfesztiválon és az A38-on is.
Barna Imre, a fesztivált szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) elnöke Claudio Magrisról szólva kiemelte: a trieszti író a “Duna-gondolat”, azaz a közép-európai diskurzus egyik legjelentősebb képviselője. A Duna című regényével világhírűvé vált, évek óta a Nobel-díj várományosaként emlegetett szerzőnek a könyvfesztiválra új műveit jelenteti meg az Európa és a Libri Kiadó is – árulta el.
Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára bejelentette: a könyvfesztivál díszvendég országa 2013-ban Olaszország lesz, ami a magyar diplomácia számára is fontos esemény, hiszen abban az esztendőben erősíti a kulturális kapcsolatokat Itáliával, amikor hazánk az egykor olasz-magyar javaslatra létrejött Közép-Európai Kezdeményezés elnökségét látja el.
Zentai Péter László, az MKKE igazgatója kiemelte: a rendezvénysorozatra várhatóan mintegy 300 új kötettel jelentkeznek a hazai kiadók, a 350 kísérőprogram között pedig lesznek pódiumbeszélgetések, könyvbemutatók, koncertek, kiállítások és színházi premier is. A szervezők reményei szerint a könyvfesztivál 2012-ben is eléri a tavalyi 61 ezres látogatottságot; a rendezvényre idén is 500 forint lesz a belépti díj, de ez a standoknál levásárolható.
A csütörtöki nyitónapon Claudio Magris Esterházy Péter társaságában mutatkozik be a közönségnek, majd Grecsó Krisztián író laudációját követően Tarlós István főpolgármestertől veszi át a Budapest Nagydíjat. A Goethe Intézet és a Frankfurti Könyvvásár ezen a napon olyan kiállítással jelentkezik, amely a németországi könyves rendezvény Békedíját mutatja be, amelyet Claudio Magris és Esterházy Péter is megkapott.
Ismét a Millenáris Fogadóban kap helyet a magyar gyermekkönyvkiadók összefogásával megvalósuló Gyermek(b)irodalom, ahol rengeteg felolvasás, bábelőadás, meseprogram, játszóházi foglalkozás és koncert várja a legkisebb olvasókat – jegyezte meg Zentai Péter László.
Karádi Éva szervező az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljáról szólva elmondta, hogy a több mint egy évtizedes múltra visszatekintő találkozóra húsz fiatal szerző érkezik a kontinens országaiból, Ciprustól Portugálián át Finnországig; Magyarországot Gerőcs Péter képviseli. Az elsőkönyvesek szombaton közös pódiumbeszélgetésen vesznek részt, műveikből pedig ez alkalommal is háromnyelvű kötet jelenik meg a könyvfesztiválra.
(forrás: MTI)