1999-ben az UNESCO közgyűlése február 21-ét az Anyanyelv Nemzetközi Napjává nyilvánította, ezzel hívva fel a figyelmet a Föld nyelvi sokszínűségére és gazdagságára. A szép beszédet ünneplik a Kazinczy-gálán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
A Földön több mint 6000 nyelvet beszélnek, ezeknek körülbelül a fele veszélyben van. Közülük havonta két, őshonos lakosok által beszélt nyelv hal ki. Egy nyelv utolsó beszélőjének elhalálozása után a felelevenítés már nagyon nehéz, ezért egy nyelvet már akkor veszélyeztetettnek minősítenek, amikor a beszélők száma százezer alá csökken. A kihalás folyamata megállíthatatlannak tetszik, az UNESCO ezért tartja feladatának, hogy ráirányítsa a világ figyelmét erre jelenségre.
Banglades javaslatára a világnapot annak emlékére tartják, hogy 1952-ben, az akkor még Pakisztánhoz tartozó országban az urdut nyilvánították az egyetlen hivatalos nyelvvé, annak ellenére, hogy a bangladesiek anyanyelve a bengáli. Február 21-én Dakkában a diákok fellázadtak az anyanyelv elnyomása ellen. A rendőrség összetűzött a tüntetőkkel, és öt diákot megölt. Bangladesben ezt a napot azóta a bengáli nyelvi mozgalom napjaként ünneplik.
Február 21-ét 2000 óta tartják számon az Anyanyelv Nemzetközi Világnapjaként, és azóta minden évben rendezvényeket, szimpóziumokat tartanak a jeles alkalomból.
A szép beszédet ünneplik szombaton a Kazinczy-gálán. A Petőfi Irodalmi Múzeumba szervezett ünnepségen neves színészek lépnek fel.
A délután négy órakor kezdődő rendezvényt a Kazinczy-díj Alapítvány és az Anyanyelvápolók Szövetsége szervezi a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával – mondta Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetségének elnöke az MTI-nek.
Az ünnepségen olyan neves színművészek lépnek fel, akik korábban kiérdemelték a Kazincy-érmet. Köztük lesz Bán János, Hegedűs D. Géza, Kováts Kriszta, Nagy-Kálózy Eszter, Peller Anna, Szalma Tamás, Tóth Enikő, valamint Vándorffy László, de mások is közreműködnek.
Juhász Judit felidézte: a Kazinczy Alapítvány 1960-ban jött létre Péchy Blanka színésznő kezdeményezésére, hogy példamutató beszédre ösztönözze a színészeket, rádió- és tévébemondókat, pedagógusokat, később a középiskolásokat is.
“Egy szerteágazó, ma is élő nyelvművelő mozgalom jött létre, amelynek kitüntetett pontja a Magyar nyelv napja, illetve a nemzetközi anyanyelvek napja. Ez utóbbi adja aktualitását a Kazinczy-gálának” – tette hozzá Juhász Judit.
Megjegyezte, hogy az ünneplésen túl a találkozás szintén célja a rendezvénynek, hiszen az Anyanyelvápolók Szövetségének Erdélyben és Kárpátalján is vannak tagjai.
Az ünnepségen beszédet mond Juhász Judit, Szakonyi Károly, a Kazinczy-díj Alapítvány elnöke és Bőzsöny Ferenc, a Magyar Rádió volt főbemondója.