Miskolcon az 56-os forradalomra, Sárszentlőrincen Petőfire emlékeztek versmondó versennyel fiatalok. Borsod megyéből 18 diák, Tolna megye 13 településéről 24 tanuló mondott verset. Fecske Csaba és Serfőző Simon is zsűrizett.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc 57. évfordulójának tiszteletére hirdetett városi versmondó verseny döntőjét rendezték meg csütörtökön a Szabó Lőrinc Idegennyelvű Könyvtárban Miskolcon. Tizenkét középiskola tizennyolc diákja jelentkezett a megmérettetésre, a győztes az október 23-i, központi városi ünnepségen is elszavalhatja majd versét a Művészetek Házában.
Miskolc önkormányzatának kulturális osztálya kérte fel a II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtárat a városi versmondó verseny megszervezésére és lebonyolítására. Mint Tircsné Propper Valéria, a Szabó Lőrinc Idegennyelvű Könyvtár vezetője érdeklődésünkre elmondta, 12 iskola 18 diákja nevezett a megmérettetésre. A tanulók szabadon választhattak az ’56-hoz kötődő versek közül, de a könyvtár is ajánlott azért a forradalommal kapcsolatos műveket.
A versenyzők neves zsűri előtt szavalhatták el a költeményeket, így Csorba Piroska író, költő elnöklete alatt pontozta a hallottakat Óvári Zsuzsanna, a polgármesteri hivatal humán főosztály vezetője, Serfőző Simon, Radnóti- és József Attila-díjas költő, Fecske Csaba, szintén József Attila-díjas költő, valamint Szűcs Tamás, a Földes Ferenc Gimnázium magyar tanára (a gimnáziumból nem volt induló a versmondó verseny döntőjében).
Serfőző Simonköltő kiemelte, nagyon szívesen vállalta el a zsűritagságot a városi versmondó verseny döntőjében. Mint még az első szavalat előtt elmondta, kíváncsian várja, mely költeményeket választották a fiatalok, és milyen kitekintésük van a magyar költészet ’56-hoz kapcsolódó ágára.
Kocsis Barbara Márai Sándor Mennyből az angyal című versét választotta. A Gábor Áron Művészeti Szakközépiskola végzős tanulója elmondása szerint rendszeresen jár szavaló versenyekre – így nem is csoda, hogy már kialakult egyfajta menetrend nála a felkészülésnél. Szövegértelmezés és -tanulás az első lépés elmondása szerint, utána foglalkozik csak részletekbe menően a hangsúlyozással.
– Úgy gondolom, nagyon tiszteletre méltó, ha valaki szereti a verseket, éppen ezért minden nevezett versenyző könyvjutalomban részesül – ismertette Tircsné Propper Valéria. – Az első három helyezett pedig az október 23-i központi városi rendezvény alkalmával veheti át nyereményét. A legjobb szavaló pedig abban a megtiszteltetésben részesül, hogy a Művészetek Házában október 23-át ünneplő közönség előtt is elszavalhatja az itt előadott versét – mondta a könyvtár vezetője.
Tolna megye 13 településéről 24 diák jelentkezett idén a Petőfi Sándor versmondó versenyre, amelyet minden évben meghirdetnek a költő emlékét kiemelt figyelemmel ápoló Sárszentlőrincen.
A versenyzők három kategóriában indulhattak. Az alsó tagozatosok között Balogh Lili Luca produkcióját tartotta legjobbnak a zsűri, a második osztályos tolnanémedi kislányt Ácsné Böröcz Brigitta készítette fel.
A megye 13 településéről 24 diák jelentkezett idén a Petőfi szavalóversenyre. A felsősök mezőnyében a bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium nyolcadik osztályos diákja, Újvári Bors Benedek nyert, aki Bíró Zoltánné tanítványa. Középiskolás korosztályban is bonyhádi diák, Mátics Anna végzett az élen, őt Unti Judit készítette fel a szavalóversenyre, amelyen Németh Judit előadóművész, a megyei könyvtár vezetője, Tóth Márta nyugalmazott magyar szakos tanár és Bognár Cecil előadó, a bonyhádi Petőfi gimnázium munkatársa értékelte az előadókat.
Szűsz Jánosné Horváth Ilona tanító, a szavalóverseny szervezője arról számolt be, hogy könyvutalványt, emléklapot kaptak a helyezettek, illetve helyi művészek, Nagy Zoltán fazekas és Oláh Erika tűzzománcos alkotásait. Több különdíjat is kiosztott a zsűri ezúttal is.