A Hewlett-Packard 500 ezer, a Michigani Egyetem könyvtárában található digitális könyv nyomtatását kezdi meg, a kötetek egyikét sem védi már a szerzői jog. Az “on demand” módszer lényege, hogy csak azt a könyvet nyomtatják ki és csak annyi példányban, amelyikre és amilyen számban szükség van – tudósít az AP.
Az új technikával pár perc alatt elkészülhet egy olyan kötet papír alapú verziója, amely esetleg csak a világ néhány könyvtárában található meg. A HP által rendelésre kinyomtatott könyveket az Amazonon keresztül lehet megrendelni.
A Google a múlt hónapban jelentette be saját on demand programját, amelynek keretében 2 millió könyvet tesznek elérhetővé. A kereső óriás 8 dolláros árat ajánl az így elkészített könyvekhez, míg a HP becslése szerint egy 250 oldalas puhakötésű kötet ára 15 dollár lesz. A helyzet iróniája, hogy a Google elsősorban éppen a Michigani Egyetem könyvtárának gyűjteményét használta fel digitalizálási programjának forrásául. Így az ott található művek egy részéről elmondható, hogy kinyomtatták, digitalizálták majd újra nyomtatják őket.