A Magyar Versmondók Egyesülete kapta idén a Kultúraközvetítők Társaságának Fehér Rózsa díját. A díj azért is különleges, mert a Társaság tagjai titkos szavazással döntenek arról, kinek, vagy mely szervezetnek ítélik oda a szakmai elismerést.
A Kultúraközvetítők Társasága húsz évvel ezelőtt alakult a kulturális élet, a közművelődés, közösségi és felsőoktatási intézmények legjobb, de kivált leginkább elkötelezett tagjaiból, akik azt vallották: a kulturális értékek megőrzése, a közönséghez való eljuttatása a legbiztosabb és legfontosabb jövőépítés. Alapítójuk, Hidy Péter szociológus értékalkotó munkájának szellemében alapították meg a Fehér Rózsa díjat, amelyet az elmúlt másfél évtizedben a művészeti élet, a közművelődés és a tágabb értelemben vett értékközvetítés legjobbjainak ítéltek oda, civil díjként.
A korábbi években a díjat mások mellett Kocsis Zoltán, Mészöly Dezső, Poszler György, Hegedűs Géza, Popper Péter, a Magyar Természettudományi Múzeum, a Pesti Est szerkesztősége, N. Kósa Judit újságíró, Saly Noémi irodalomtörténész, a Kaláka zenekar és az Alexandra Könyvesház kapta. Idén a Magyar Versmondók Egyesülete mellett Dr. Merics Imre műgyűjtő és Nagy Bálint építész részesült az elismerésben, amely együtt jár a Kultúraközvetítők Társaságának tiszteletbeli tagságával. A díjat a Baranya megyei Tormás községen adták át, Dr. Merics Imre gyűjteményének helyszínén.
A Magyar Versmondók Egyesülete idén áprilisban ünnepelte fennállásának húszéves évfordulóját. Kiss László, az egyesület alapítóelnöke a díjat megköszönve elmondta: több mint 30 ezer költészetkedvelő és versmondó fordult meg ez idő alatt a szervezet soraiban, közel száz színművészt, ugyanennyi rendezőt, előadóművészt, kommunikációs szakembert és pedagógust indítottak el a pályán.
Lutter Imre ügyvezető elnök kiemelte: az egyesület a szakmai műhelymunkák és a versenyek szervezése mellett évek óta a nagyobb nyilvánosság előtt végzi munkáját. Példaként említette a költészet napi programsorozatukat, amin legutóbb közel 600 vendég vett részt, a 14. Kaleidoszkóp VersFesztivált, amely két héttel ezelőtt ért véget és 4000 látogatóval rekord nézőszámot állított fel, az elmúlt években a közmédiában megjelent versfilmeket, valamint az egyesület által működtetett tematikus honlapokat és az online Versrádiót, amit a Magyar Marketingszövetség 2010-ben Az Év Honlapja versenyen több száz orgánum között különdíjjal jutalmazott. A két vezető a csökkenő állami források ellenére ígéretet tett arra, hogy elnökségükkel, művésztársaikkal és önkénteseikkel továbbra is azon lesznek, hogy minél több ember megérezze, milyen menedéket nyújthat a vers az élet legkülönbözőbb helyzeteiben.