Hírek

Elérhetők a Radnóti-kéziratok

Published on

A Magyar Tudományos Akadémia Könyvtára digitalizálta Radnóti Miklós teljes kézírásos hagyatékát, amelyet a költő özvegye, Gyarmati Fanni 2008-ban ajándékozott az intézménynek.

A könyvtár a költő születésének századik évfordulója alkalmából, a tavalyi év májusában rendezett kamarakiállítást Radnóti hagyatékból.
A nagy érdeklődésre való tekintettel úgy döntöttek, hogy a tárlat anyagát bővített formában látogathatóvá teszik a világhálón. A digitális gyűjtemény február 24-től érhető el a könyvtár honlapján, a http://radnoti.mtak.hu/ címen.

Láthatók Radnóti Miklós igazolványai és fényképei, a feleség, Gyarmati Fanni fényképei, férjéhez a harmadik munkaszolgálatba írott levelei, valamint a Nyolcadik ecloga külön lapon fennmaradt példánya. A digitális technika előnyeit kihasználva megtekinthető például az abdai tömegsírból előkerült számos tárgy és dokumentum, így például a Bori notesz teljes terjedelmében felkerül a világhálóra.

A sződligeti gyűjtőtáborból írott levelekből három érhető el digitálisan, s külön almenüben kaptak helyet a Radnóti Miklóssal kapcsolatos tárgyak: versesköteteinek előjegyzési ívei és szókirakós játéka. Kuriózumnak számít a költő lakásán a könyvszekrényére függesztett tábla, amelyen szellemesen megindokolja, miért nem ad kölcsön könyvet.
Önálló menüpont mutatja be Radnóti versesköteteit. A rövid könyvészeti ismertetőket a címlapok képei és illusztrációk, valamint recepciótörténeti részletek színesítik. A digitális technikának köszönhetően egy-egy érdekesebb ajánlást, szöveget tartalmazó fényképnek, okmánynak a hátoldala is megtekinthető.

A Radnóti életét bemutató menüpontban olvasható Ferencz Győzőnek, a költő monográfusának – a honlap lektorának – tömör, informatív életrajza, illetve egy részletes, képekkel illusztrált életrajzi kronológia Babus Antal tollából.

Láthatók a költő személyi iratai és igazolványai, Radnóti saját kezűleg rajzolt családfája, születési anyakönyvi kivonata, érettségi igazolványa, névváltoztatást engedélyező okmánya, szolgálati jegye, és második munkaszolgálata idejéből, 1943-ból fennmaradt kimaradási engedélye is.
A honlap minden képe nagyítható; a teljes szöveg Radnóti Miklós írógépének betűtípusával került a világhálóra.

 

Exit mobile version