Hírek

DSIDA: A költő feltámadása

Published on

Dsida Jenő versdélután a költő születésnapján

A Magyar Versmondók Egyesülete és a Magyar Teátrumi Társaság “A kötő feltámadása” címen Dsida Jenő versdélutánt, s benne vers-,  énekelt vers és prózamondó versenyt rendez, „…az örömök költője” munkásságának méltatására.

A Dsida Jenő születésnapjára, Krúdy egykori óbudai lakásának épületébe, a Vendéglátóipari Múzeumba szervezett pódiumi eseményen fellép Rátóti Zoltán, Huzella Péter és Lutter Imre, köszöntőt mond Wiegmann Alfréd. Az esemény védnöke Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság titkára, házigazdája Kiss Imre múzeumigazgató.

„Dsida Jenő egyénisége elütött a történelemmel viaskodó hitvallókétól, ő nem a végzettel kívánt pereskedni, egyszerűen énekelni akart: a természetről, a szerelemről, az ifjúságról, akár a késő romantikusok. Úgy érkezett az irodalomba, akár egy kamasz angyal, mámoros ifjúsággal, lobogó szőkén, telve lelkesedéssel és önbizalommal.” – írja Pomogáts Béla.

Az erdélyi költő visszatérő témái a hazaszeretet, a mély katolikus vallásosság, a szerelem és a halálfélelem. Egyik leghíresebb versét, a szamizdatban terjedt Psalmus Hungaricust (Magyar zsoltár) megpróbálták hazájában örökre elfeledtetni, sikertelenül. Dsida verseinek többsége vidám, bravúros rím és ritmusjátékkal, melankolikus életérzéssel, a szépség és a jóság hirdetésének jegyében íródott. Ő maga így vall erről: „Hiszek a hitben, a bátorságban, az élet minden körülmények között megmaradó szépségében. Hiszek a mindenható mosolygásban”.

Az irodalmi program nyilvános, sajtónyilvános, és ingyenes.

 

A versdélután időpontja: 2019. május 17. (péntek), Dsida Jenő születésnapja, 14:00 óra

Helyszíne: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, Budapest,

Krúdy Gyula hajdani óbudai lakásának épülete (1036 Budapest, Korona tér 1.)

A versdélutánt Lutter Imre versmondása nyitja Dsida Jenő műveivel. Rátóti Zoltán és Huzella Péter A bor filozófiája című előadását viszi színpadra, Hamvas Béla útmutató szövegeivel a borról, az ivásról, az élet öröméről, Dsida Jenő versére fűzve. Hamvas gondolatai mellett Balassi Bálint, Csokonai Vitéz Mihály, Vörösmarty Mihály, Petőfi Sándor, Dsida Jenő, Márai Sándor, Zalán Tibor énekelt versei, valamint népdalok, kocsmadalok és diákdalok csendülnek fel az est során. Az előadást Márai szövegek keretezik. Az érdeklődők megtekinthetik Krúdy Gyula itt található egykori szobáját, lesz borkoccintás és erdélyi töltöttkáposzta kóstolás.

A versenyen az előadók egy-egy verset, énekelt vagy megzenésített verset, illetve prózai művet adnak elő Dsida Jenő életművéből. Vers- és prózamondásban két korosztályi, ifjúsági és felnőtt kategóriában lehetett nevezni; az énekelt és megzenésített vers pedig külön kategóriát képez.

A zsűri tagjai:

Borbély Sándor Kaleidoszkóp-díjas színművész

Kiss László Radnóti- és Csokonai-díjas rendező, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke

Wiegmann Alfréd, Radnóti-díjas rendező, az Első Magyar Versszínház művészeti vetetője

A program az alábbiak szerint alakul:

13:00: irodalmi vendégváró, a megérkezett vendégek megtekinthetik Krúdy Gyula egykori szobáját

14:00: Megnyitó: közreműködik Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének ügyvezető elnöke

14:15: vers-,  énekelt vers és prózamondó verseny

15:30: A bor filozófiája – Rátóti Zoltán és Huzella Péter zenés versestje, benne Dsida Jenő borról, vendéglátásról írt verseivel

16:30: Rövid értékelés, eredményhirdetés, díjkiosztás

16:45: Borkoccintás, vendéglátás erdélyi töltött káposztával, Kiss Imre múzeumigazgató köszöntője mellett

 

Exit mobile version