Hírek

Csokonai 170

Published on

Csokonai 170 címmel nyílt kiállítás a Miskolci Galéria Rákóczi-házában, csütörtökön délután. A tárlat címe akár félrevezethető is lehetne, hiszen a magyar felvilágosodás legkiemelkedőbb költője nem 170 évvel ezelőtt hunyt el, a különleges tárlat azonban megmutatja, mi lett volna, ha mégis.

Szabó Ádám szobrászművész kiállítását nyitották meg csütörtökön, a Miskolci Galéria Rákóczi-házának műemléki szárnyában. A tárlat igazán különleges és egyedi, hiszen bemutatja Csokonai Vitéz Mihály öregkorát, habár a magyar felvilágosodás legnagyobb poétájának nem adatott meg, hogy szép kort megéljen.

Csokonai Vitéz Mihály 1773-ban született, s 1805-ben távozott az élők sorából. Nevét már általános iskolásként mindenki megismeri, ahogyan Lillához fűződő viszonyát, s munkásságát is.

Szabó Ádám szobrászművész azonban továbbgondolta Csokonai Vitéz Mihály életét. Mint mondta, hat évvel ezelőtt, épp a miskolci művésztelepen készítette Csokonai-portréját.

A tárlatmegnyitón Bán András, a Miskolci Galéria vezetője köszöntőjében elmondta, két évvel ezelőtt találkozott Szabó Ádám alkotásával, Csokonai öregkori szobrával.

– Szabó Ádám műtermében láttam meg a szobrot, s akkor elhatároztam, hogy „nekem ez kell”. A szobrásznak igaza van abban, hogy egy irodalmi múzeumban nagyobb hatást érne el a kiállítás. Én azonban nagyon örülök, hogy a mellszobor nálunk debütál, s az öregkori versekkel, dagerrotípiákkal egy kerek egészet mutathatunk be az öreg Csokonairól – hangsúlyozta Bán András, majd Vass Tibor költőnek, a Spanyolnátha folyóirat főszerkesztőjének adta át a szót, aki megnyitóbeszédében kiemelte, a kiállítás révén olyan dolgok derülnek ki Csokonai Vitéz Mihályról, amelyek nem csupán az irodalomkedvelőket rázzák fel.

A költő szólt Csokonai 1832-ben küldött leveleiről is, amelyek közül 8 került elő, s elárulta, 2008-ban újabb leveleket találtak Csokonaitól, amelyeket 2012-ben sikerült nyilvánosság elé tárni.
– A levelek valósak, s nagy öröm, hogy ez a csodálatos, bronz mellszobor most itt, a műemléki szárnyban debütál – tette hozzá Vass Tibor, majd poéta leveleiből szemezgetve, Csokonai Vitéz Mihály szavaival nyitotta meg a Csokonai 170 című, kuriózumnak számító kiállítást.

Az alkotó, Szabó Ádám művészettörténészetet és szobrászatot tanult. Volt Derkovits-ösztöndíjas, megkapta a Munkácsy-díjat, illetve elnyerte az AICA kortárs művészeti díját. Előszeretettel használ klasszikus szobrászati megoldásokat konceptuális összefüggésekben. Több művében foglalkozott már a valóság és fikció problémájával.

A Csokonai előtt tisztelgő tárlata április 6-ig tekinthető meg a Miskolci Galériában.


(szerző: Kiss J., fotó: Juhász Á.
forrás: minap.hu)

 

Exit mobile version