Hírek

Artisjus-díjak

Published on

Kántor Péter kapja idén az alapítvány Irodalmi Nagydíját, Köztünk maradjon című verseskötetéért. A kitüntetést április 25-én veheti át. 1997 és 2000 között az Élet és Irodalom versrovatának vezetője. 14 kötete jelent meg. Tavaly Acsai Roland és Lutter Imre mellett Kántor Péter kapta a Radnóti-díjat.

Fotó: Valuska Gábor (litera.hu)

Kántor Péter költői hangjában, világlátásában a banális és a kozmikus, a mindennapi és a különleges, az érzéki és az absztrakt elválaszthatatlan egymástól, ekképp lesznek versei ironikusan filozofikusak, egyszerre játékosak és súlyosak. A megmentett személyesség mindig jellemezte Kántor költészetét, legutóbbi kötetében, a szeptemberben megjelent „Köztünk maradjon” nagy verseiben pedig intenzívebb, mint valaha. Megszólal a közügyek iránt is érzékeny Kántor, hogy politikai-történelmi kérdésekben is költői választ, emlékezetes verseket adjon. Ragyogó képversei, elégikus dalai, filozofikus költeményei maradandó irodalmi értékek.

1968-1973 között elvégezte az ELTE-BTK angol-orosz szakát, majd 1975-1978 között a magyar szakot. 1984-1986 között a Kortárs irodalmi folyóirat munkatársa volt. 1988-tól szabadfoglalkozású író, 1997 és 2000 között az Élet és Irodalom versrovatának vezetője. 14 kötete jelent meg. 1990-ben Wessely László-díjjal, 1994-ben József Attila-díjjal, 2004-ben Vas István-díjjal, 2009-ben Palládium-díjjal tüntették ki. 2012-ben Radnóti-díjat kapott.

A fődíjas mellett Szálinger Balázs, a Kultúrpart egykori főszerkesztője; Szvoren Edina és Szőnyei Tamás munkásságát is elismerték.

Az 1907-ben alapított Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesületen belül 2006-ban létrehozták az irodalmi alapítványt és az Artisjus Irodalmi Díjat, amely az elmúlt nyolc évben az egyik legrangosabb hazai civil irodalmi elismeréssé vált – idézte fel az Artisjus elnöke, Victor Máté a kitüntetés történetét az április 25-i díjkiosztó ünnepség pénteki sajtótájékoztatóján. Az elmúlt 8 évben összesen 31 költőt és írót ismert el ezzel a díjjal az egyesület.

Mindeddig az Artisjus irodalmi díjaival járó jutalom jelentette Magyarországon a legnagyobb összegű civil irodalmi elismerést. A nagydíjjal 3 millió forint, a műfaji elismerésekkel 1-1 millió járt. Most azonban ezeket az összegeket nem kaphatják meg a díjazottak. “A díj értékét természetesen nem a pénz határozta meg. Az összeg a nyugodt munkát finanszírozta egy időre, most ezt a +befagyasztott+ időt sajnos nem tudjuk átadni” – emelte ki Szilágyi Ákos költő, az Artisjus vezetőségi tagja.

A szerzői jogi törvény tavalyi módosítása miatt ugyanis a szerzőknek már nincs lehetőségük arra, hogy saját egyesületük útján kulturális célra fordítsák a jogdíjukból származó összeget, ettől az évtől a pénzt az egyesület a Nemzeti Kulturális Alapnak utalja át, ahol önálló kollégium pályázati rendben fog dönteni róla. “A szerzői egyesület ugyanakkor pénzjutalom nélkül is szeretné fenntartani irodalmi elismeréseit” – hangsúlyozta Szilágyi Ákos. A nagydíj célja az előző év egyik kiemelkedő, különösen értékes alkotásának jutalmazása, a további díjak pedig ösztönzésül szolgálnak a tehetségüket már bizonyított művészek további alkotómunkájához.

(forrás: MTI)

Exit mobile version