Büszkeség és meghatottság – ez a két érzés keveredett Onderó Szilárdban, miután levetítették a nyíregyházi Krúdy moziban legújabb szerelem¬projektjét, A rímes tizenkettőt. A Nyírség Könyvtár Alapítvány elnökével többek között arról beszélgettünk, mi inspirálta, és hogyan készült a nemrégiben bemutatott versklip.
A Nyírség Könyvtár Alapítvány elnökével többek között arról beszélgettünk, mi inspirálta, és hogyan készült a nemrégiben bemutatott versklip.
– Tavaly a pandémiás időszakban a kulturális intézményeket, könyvtárakat, művelődési házakat zárták be elsőként. Mi is lakatot tettünk az ajtóra és vártunk, ismerkedtünk a helyzettel, két hét után azonban már éreztük, hogy hosszú távon ez így nem lesz jó. Kulturális élmény nélkül maradtak az emberek, ezért Csabai László kollégámmal Otthon is együtt címmel sorozatot indítottunk, helyi költők, írók alkotásait mutattuk be a közösségi oldalainkon. A felolvasáson túl igyekeztünk beletenni valami pluszt is a videókba, és úgy érzem, a végére egészen belejöttünk – idézte fel az előzményeket a Bencs Kálmán-díjas szakember. Fotó: Sipeki Péter
Volt, akinek tiltották a szülei
Szilárd korábban többször dolgozott már együtt a nyíregyházi Vers & Slam csapatával. Szóba került egy, az övékhez hasonló fiatal közösséget megszólító projekt, amiben a szárnyaikat bontogató ifjú költők, írók mutatnák be alkotásaikat saját elképzeléseik alapján, profi felszerelés és szakemberek segítségével.
– Az idén tavasszal megjelent egy pályázat, amivel végre megvalósíthattuk az ötletünket, úgyhogy hezitálás nélkül belevágtunk. Nyáron kaptuk az örömhírt, hogy nyertünk, ami azért is meglepő, mert nagyon rövid volt a támogatottak listája. Elkezdődhetett a közös munka, a Vers & Slam-es srácokkal, Brassói Péterrel és Kokas Bálinttal a saját rendezvényeiken két előválogatót tartottunk, de azért éreztük, hogy nem lesz olyan egyszerű kiválasztani a versklip szereplőit – jegyezte meg Szilárd. Hozzátette: elsősorban fiatal amatőrökről van szó, így érthető, hogy volt, aki megijedt a kamerától, és sajnos olyan is akadt, akinek a szülei tiltották meg a szereplést, mert nem nézik jó szemmel, hogy verseket ír.
Rohamléptekben haladtak
Bár a tervek szerint kényelmes tempóban, jövő márciusig kellett volna elkészülniük, tartva egy újabb lezárástól, szerették volna minél előbb leforgatni a kisfilmet.
– Már a pályázat megírásakor az volt az álmunk, hogy a közösségi médiás megjelenés előtt – megadva a módját – moziban mutatjuk be A rímes tizenkettőt. S mivel a járvány ismét erősödik, és benne van a levegőben egy újabb lockdown, rohamléptekben kellett haladnunk.
A 36 perces kisfilm premierje október 14-én volt, a vetítés előtt az esemény fővédnöke, dr. Lutter Imre, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke szólt a közönséghez.
– Még ugyan friss az élmény, de már tervezzük a folytatást. Egyfelől szeretnénk minél több helyen bemutatni A rímes tizenkettőt, szívesen elvisszük mindenhova, ahol erre igény mutatkozik, másrészt újabb forgatásokban is gondolkodunk. Ahogy a mondás tartja, nincsen lehetetlen, csak tehetetlen – már keressük a megfelelő pályázatokat.
A rímes tizenkettő
A versklip szereplői: Balogh Claudia (Kérdések), Brassói Péter (Millió új akarat), Csabai László (Talán), Ferenczi János (Rémálom a Nagycirkuszban), Girincsi Tímea (Csillagtenger), Kocsis Dóra (Megtérés Istenhez), Kokas Bálint (Tükröm, tükröm…), Molnár Ferenc Patrik (Hashtag), Oláh Kármen (Búcsúzás), Onderó Szilárd (Lelkeringő), Prekopcsák Réka (Gyönyörű hely), Tóth Virág (Szivárványka)