Hírek

A 2021-es Margó-díjat Halász Rita kapta

Halász Rita erős mezőnyben nyerte el a félmillió forintot, a próbafordítást, a tárcasorozatot, a bemutatkozást a Liszt Ünnep programján a 2022-es Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár előestéjén a Müpában és a Bookline 10 millió forintos médiatámogatását. Halász Rita könyve mellett Gurubi Ágnes Szív utca és Gazda Albert Leningrád című regénye került az élmezőnybe.

Published on

Mély levegő című könyvével Halász Rita nyerte el idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat.

Az elismerést, amelynek célja a legerősebb pályakezdők bemutatása, ma délután adták át a Várkert Bazárban a Margó Irodalmi Fesztiválon. Halász Rita erős mezőnyben nyerte el a félmillió forintot, a próbafordítást, a tárcasorozatot, a bemutatkozást a Liszt Ünnep programján a 2022-es Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár előestéjén a Müpában és a Bookline 10 millió forintos médiatámogatását. Halász Rita könyve mellett Gurubi Ágnes Szív utca és Gazda Albert Leningrád című regénye került az élmezőnybe.

Tavaly ősszel mutatták be Halász Rita első regényét, a Mély levegőt a Margó Irodalmi Fesztiválon, idén pedig neki ítélte oda a zsűri a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. A könyv hatalmas utat járt be egy év alatt, nálunk felkerült az év végi toplistára, tavasszal felkerült a Libri irodalmi díj tízes listájára, nemrég pedig bejelentették, hogy sorozatot készítenek belőle.
Halász Rita az Összekötve című műsorunkban így foglalta össze a könyvét: egy nő azon gondolkodik, hogy váljon-e, majd nyomon követjük egy évét. Amilyen egyszerűnek tűnik egy mondatban a történet, annyira rétegzett és sűrű a szöveg, amiben a 80-as, 90-es évek politikai kontextusa is szerepet kap. Cikkünkben így írtunk a regényről: „Halász Rita mondatai pont olyan rövidek és mélyek, mint a levegő, ami beakad két bordánk közé és nem enged kiegyenesedni minket.”
Halász Rita interjúnkban a következőket mesélte arról, hogy mi indította be nála az alkotói folyamatot: „Két jelenet. Egy nő az édesapjával és a gyerekeivel ül a kocsiban, lehajtja a tükröt, kint esik a hó (vagy hullik?). Ki ő? Mit lát? Hova megy? Miért? A másik: nyolcvanas évek, Ikarus busz, két kislány ül egymás mellett, az egyik szendviccsel kínálja a másikat. A hátuk mögött ülő fiú egy rókás (vagy macskás?) viccet mesél, aminek az a vége, hogy na, édesapám, én még öt percig baszok, aztán hazamegyek.” Az olvasói reakciókról pedig ezt mondta: “A legemlékezetesebb, hogy a könyvheti dedikáláson egy nagyon kedves férfi azt mondta, megmentettem a házasságát a könyvvel. Egyébként azt érzékelem, hogy Vera viselkedése sokaknál kiveri a biztosítékot, haragszanak rá, volt, aki azt mondta, hogy legszívesebben megrázta, felpofozta volna, hogy térjen észre. Szeretem, hogy ilyen erős érzelmeket vált ki a szöveg.”

Az első Margó-díjat Totth Benedek nyerte a Holtverseny című regényével, amit már több nyelvre lefordítottak, másodjára Milbacher Róbert bizonyult a legjobbnak a Szűz Mária jegyesével, harmadjára Szöllősi Mátyás kapta meg az elismerést Váltóáram című könyvéért, negyedik alkalommal Mécs Anna vehette át a díjat Gyerekzár című kötetéért, ötödik alkalommal Fehér Boldizsár Vak majom című regénye vitte el a díjat, tavaly pedig Harag Anita nyert Évszakhoz képest hűvösebb című novelláskötetével.
A Margó-díjjal 500 ezer forintot, valamint próbafordítást is kap a nyertes, és a Bookline idén 10 millió forint értékű médiatámogatással járul hozzá a könyv népszerűsítéséhez, a Konyvesmagazin.hu pedig tárcasorozat lehetőségét ajánlotta fel a szerzőnek. A nyertes a következő évben egy önálló esten is bemutatkozhat a Művészetek Palotájában.

2021-ben 40 első prózakötetet jelöltek a kiadók és a szerzők a díjra, melyek közül a tíz legjobbat előzsűri választotta ki, majd a szakmai zsűri döntött a legjobb háromról: Halász Rita könyve mellett Gurubi Ágnes Szív utca című könyve és Gazda Albert Leningrád című regénye került az élmezőnybe.
A Margó-díjról döntő zsűri tagjai idén: Antal Nikolett (Fiatal Írók Szövetsége), Czinki Ferenc (Szépírók társasága), Gaborják Ádám, valamint Valuska László, a Margó Irodalmi Fesztivál igazgatója.

A Margó-díj 2021-es kiírásának 10 legjobb könyve:
Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utca gyalog
Balássy Fanni: Hol is kezdjem
Böszörményi Márton: Meixner Józsefné apoteózisa
Gazda Albert: Leningrád
Gurubi Ágnes: Szív utca
Halász Rita: Mély levegő
Angela Murinai: Mikor feltámad a szél
Puskás Panni: A rezervátum visszafoglalása
Szarka Károly: Az én hibám
Szűcs Péter: Dharma

(forrás: konyvesmagazin.hu)

Exit mobile version